16. 5. 2022

5 příčin často zavzdušněného topení: Jak s nimi bojovat?

Tipy a triky Edy Topenáře

5 příčin často zavzdušněného topení: Jak s nimi bojovat?

Zima v bytě dokáže znepříjemnit život a důvodem může být zavzdušněné topení. Pokud odplyňovací metodu opakujete v intervalu kratším, než jednou za 3 měsíce, zbystřete — něco je špatně. Připravili jsme pro vás kompletní výčet možných příčin i návrhy řešení, abyste za energie neplatili více, než je nutné. 

Nevhodná kombinace kovů  

Měď a hliník se v kombinaci s otopnými soustavami příliš nepřátelí. Slyšeli jste někdy o pojmu elektrochemická koroze? Přesně to se stane, jakmile měděné vedení přijde do styku s hliníkovým radiátorem. Kdy taková situace nastává nejčastěji? Například když pronajímatel bytu či předchozí vlastník zruší železné rozvody a nahradil je měděnými, nevymění však (pravděpodobně kvůli úspoře) hliníková otopná tělesa. Než ale přistoupíte k rozsáhlým obměnám topných těles, nechte si udělat diagnostiku od profesionála.  

Škodlivé bakterie  

Další možností, proč se radiátor neustále zavzdušňuje, je množení kolonií bakterií uvnitř soustavy. Tyto bakterie vylučují plyny a tvoří povlaky, což vede ke vzniku koroze jak uvnitř radiátoru, tak v trubkách. Zde pomůže specializované chemické čištění, které bakterie spolehlivě zahubí.  

Pozor na plastové trubky 

K připojení radiátorů by se měly správně používat trubky speciálně vyrobené pro tento účel, tedy ty, které obsahují kyslíkovou hliníkovou bariéru (jak je patrné z názvu, nepropouští vzduch). Někdy se ale stane, že topenář použije obyčejné trubky z polypropylenu a ty už difuzní zábranu nemají. Vzduch se tak pomalu ale jistě dostává do systému a problém je na světě. Pomůže jedině výměna.

Jak je to s velikostí expanzí nádoby? 

Expanzní nádobu má každý kotel, není ale většinou příliš objemná. Někdy se tak stane, že nedochází ke kompenzaci objemového rozdílu při změně teploty, takže při vyšších stupních natlakovaná a nadbytečná voda odkapává pryč. Potom teplota klesne a chybějící voda se nahradí vzduchem, stačí k tomu jen malá až neznatelná netěsnost. Nepouštějte se do výměny, jedná se o náročnou problematiku závisející na více faktorech. Doporučujeme zavolat zkušeného topenáře, který zjistí tlak v nádobě a poradí s dalším postupem. 

Lze vsadit na automatické ventily? 

Téma automatických odvzdušňovacích ventilů je kontroverzní a stále platí, že je lepší vyřešit příčinu, než se snažit „zalepit“ důsledek. Jsou také známy případy, kdy automatické ventily vytopily byt něbo dokonce celý dům. Na jakém principu fungují? Pracují jako plováky, které jsou v kontaktu s kapalinou uvnitř topení. Když se začnou tvořit vzduchové bubliny, plovák poklesne a otevře se odvzdušňovací ventilek, který si s upuštěním vzduchu poradí sám bez vaší asistence. Hodí se do otopných systémů, kde je nebezpečí vzniku vzduchových kapes. Často to jsou hodně komplikované sestavy, které takové řešení přímo vyžadují.

Další články

Zobrazit všechny články