16. 5. 2022
Nový život: Sledujte líhnutí sokolích mláďat online!
Co se děje v TERMO Děčín
Ozdobou našeho teplárenského komína je každým rokem hnízdo sokola stěhovavého. Ani letošek není výjimkou; prostřednictvím kamery nainstalované na ochozu můžete sledovat samičku sedící na třech vejcích. Na živý přenos se dostanete skrz odkaz http://sokoli.jaw.cz/. Navíc jsme si pro vás ale připravili i článek o historii projektu a pár zajímavých faktů o tomto kriticky ohroženém dravci.
První budka
Myšlenka využít teplárenský komín (v Benešovské ulici) pro dobrou věc se proměnila v realitu už v roce 2014. Budky byly postaveny celkem dvě. Jedna byla umístěna na druhý ochoz ve výšce 75 metrů a další na třetí ochoz do výše 120 metrů. Ne vždy však byl nájemníkem budky sokol stěhovavý; v roce 2015 obývala druhý ochoz poštolka obecná. Sokolí pár se na komíně usídlil až v roce 2016 na třetím ochozu. Ani jeden pták nebyl okroužkovaný, nevědělo se tedy nic o jejich původu. Stejně jako letos, i tehdy samička snesla 3 vejce a poměrně raritně se podařilo všechna tři mláďata odchovat! Postupně jsme sledovali, jak v hnízdě rostou dvě zdravé samičky a jeden sameček.
Divoká fauna skoro na dotek
Mimo jiné jsme se stali první teplárnou v ČR, která zprostředkovala živý přenos ze sokolí budky široké veřejnosti. Spojili jsme síly s Národním parkem České Švýcarsko a JAW.cz a na druhý ochoz umístili kameru s on-line přenosem, aby se každý zájemce o divoké ptactvo mohl kdykoli podívat na průběh líhnutí a následné „výchovy“ sokolích mláďat.
Kdy sokola sledovat?
A budete-li se i vy chtít pokochat vznikem nového života, nyní je nejlepší doba na pravidelné sledování přenosu. Od března samička poctivě a neúnavně zahřívá vajíčka, koncem dubna už ale zpravidla nastává období líhnutí. Předpokládáme, že by se mláďata měla drát na svět každým dnem. Během května se pak z holátek postupně stávají bílí opeřenci, na konci května se peří začíná zbarvovat do tmavě hněda a koncem června se mláďata rozlétnou i s rodiči do světa.
Zajímavá fakta
Sokol stěhovavý je známý hlavně pro rychlost, které za střemhlavého letu dokáže dosáhnout, a sice 389 km/h. Kriticky ohrožený ptačí druh nyní na našem území zastupuje asi 70 párů, rozšíření všech jeho poddruhů je ale kosmopolitní. Na sokola stěhovavého můžete narazit i v dalších koutech Evropy, v severní Asii a Americe. A věděli jste, že:
- …samice je podstatně větší než sameček a může dosáhnout až velikosti havrana?
- …zásadní podíl na úbytku sokola stěhovavého měly na svědomí pesticidy, které se skrze potravní řetězec dostávaly do těla dravců?
- …severní poddruhy mají zbarvení peří světlé a směrem na jih se opeření sokolů ztmavuje?
- …sokol v letu dokáže zaměřit až tři hýbající se objekty naráz?
Znáte nějaká další zajímavá fakta o obyvatelích teplárenského ochozu? Napište nám o nich třeba na Facebook!