12. 12. 2024

Ušetřete v zimě za vytápění – stačí se řídit těmito radami

Co se děje v TERMO Děčín

Ušetřete v zimě za vytápění – stačí se řídit těmito radami

Snížení průměrné teploty v bytě i o jediný stupeň může znamenat až 6 % úspory energie. V běžném bytě to lze přepočítat na úsporu v jednotkách tisíc za topnou sezónu. A to už se vyplatí, nemyslíte? Obzvlášť, když stačí i drobná rada, kterou můžete u sebe doma aplikovat okamžitě. Využijte své peníze lépe a netopte „pánu bohu do oken“. 

 

Rozděl a panuj: Držte v místnostech správnou teplotu 

Vytápíte místnosti v celém bytě na stejnou teplotu? Držíte stejnou teplotu i v noci? Přizpůsobte raději topení zdravému životnímu stylu a také tomu, ve kterých místnostech nejvíce pobýváte.  

A jaké jsou optimální teploty pro jednotlivé místnosti? 

  • Ložnice – 17 až 19 °C 
  • Obývací pokoj – 20 až 23 °C 
  • Dětský pokoj – 20 až 23 °C 
  • Kuchyně – 17 až 19 °C 
  • Koupelna – 23 až 24 °C 
  • Chodby, předsíň – 17 až 18 °C 

Malá připomínka – pokud chcete tyto ideální teploty udržet, je nutné mezi místnostmi zavírat dveře. 

V prostorech, kde pobýváte opravdu krátce – typicky chodba mimo byt, spíž, komora a podobně – stačí místnosti pouze temperovat okolo 15 °C. Zásadně ušetříte i tím, když snížíte teplotu v době, kdy odjíždíte pryč například na dovolenou.  

Odvzdušnit a pořádně vyčistit. I radiátor potřebuje péči 

Rady ohledně teplot máme vyřešené, teď věnujme trochu pozornosti radiátorům. Základem správně fungujícího topení je odvzdušnění. Problém nastává, když vzduchové bubliny nepustí horkou vodu do všech částí topného tělesa a tím se sníží jeho účinnost. A v některých případech dokonce o desítky procent.  

Zavzdušněné topení poznáte podle syčení nebo bublání. Radiátor se nebude zahřívat rovnoměrně, případně bude celkově topit velmi málo i na nejvyšším stupni. 

Přebytečný vzduch musí pryč. Jak na to? 

  1. Vezměte hadr, malou nádobu a odvzdušňovací klíč. 
  2. Pokud máte možnost, vypněte oběhové čerpadlo. 
  3. Otočte termostat na radiátoru na nejvyšší stupeň, aby se začal hromadit vzduch. Počkejte 30 až 60 minut. 
  4. Pod ventil umístěte nádobu, mějte po ruce i hadr.  
  5. Klíčem pomalu otevírejte ventil. Pokud je v topení vzduch, uslyšíte syčení. Jakmile začne z ventilu vykapávat voda, zase jej zavřete. Pozor, ať se neopaříte teplým vzduchem nebo vodou! 
  6. Postup opakujte u všech radiátorů. Pokud máte vícepatrový dům, začněte od přízemí. 
  7. Pokud máte hotovo, zapněte oběhové čerpadlo. 

Další nutnou údržbou radiátoru je vyčištění. Vrstva starého prachu a nečistot dokáže snížit účinnost topení, ale ještě horší jsou dopady na zdraví. V topení se postupně usazují vedle prachu i zbytky kůže, roztoči a podobně. Zahříváním se pak tento „koktejl“ rozvíří do vzduchu, a hlavně alergikům může pěkně zavařit. 

Před topnou sezónou tedy radiátor vysajte ideálně se speciálními nástavci, důkladně setřete prach a odolnější nečistoty a mastnotu omyjte mýdlovou vodou.  

TIPY pro efektivnější vytápění: 

  • Nechte okolo radiátoru volný prostor, není dobré ho zablokovat nábytkem, který brání šíření tepla do místnosti. 
  • Nesušte na topení prádlo. 
  • Vyšší účinnosti vytápění docílíte i tím, že na stěnu za radiátor umístíte hliníkovou fólii, která bude teplo odrážet zpět do místnosti.   

Větrání v zimě? Rychle a intenzivně 

Perfektně udržované radiátory vám budou prakticky k ničemu, pakliže potřebnou péči nevěnujete i oknům. Ověřte si, že jsou dobře seřízená, všude správně doléhají a těsní.  

Uspoříte i tím, že chytře využijete žaluzie nebo závěsy. Přes den nechte volný průchod slunečním paprskům, pomůžou vám s vytápěním místností. Večer naopak zatáhněte závěsy nebo srolujte žaluzie dolů, aby se teplo lépe drželo uvnitř. Zajímavou variantou můžou být i průhledné termoizolační fólie na okna. 

Dbejte na správné větrání. Pokud jste zvyklí větrat jen mírně, ale průběžně a klidně po celý den, doporučujeme opak – větrejte krátce a intenzivně. Cílem je, aby nevychladly stěny, jinak spotřeba za topení výrazně stoupne. 

Jak správně větrat v zimě? 

  • Ráno větrejte 10 minut, ideálně nechte celý byt v průvanu. Poté místnosti vytopte. 
  • V průběhu dne pak vždy větrejte po 3 až 4 hodinách. Stačí přibližně na pět minut. 
  • Před spaním si pořádně vyvětrejte v ložnici a nepřetápějte ji. Podpoříte tím lepší usínání i samotnou kvalitu spánku.  
  • Pokud vaříte, žehlíte, případně pouštíte pračku a sušičku, vždy s větráním počkejte až po domácích pracích, aby se vytratila přebytečná vlhkost a nehrozil vznik plísní. 

Rady na závěr 

Nejdůležitější faktory ovlivňující efektivitu vytápění už známe. Máme pro vás ale ještě pár drobností, na které je dobré dávat pozor: 

  • Časový spínač a termostatické hlavice – Pokud máte možnost, nastavte časový spínač, který automaticky sníží teplotu v požadovaný čas, například v noci. S termostatickými hlavicemi snadno nastavíte teplotu v místnostech podle jejich využití.  
  • Lednice u topení – Někdy to nejde jinak, ale pokud můžete, postavte lednici dál od radiátoru. Čím teplejší okolí lednice, tím vyšší je její spotřeba na chlazení a mrazení.  
  • Vlhkost vzduchu – Má vliv na vnímání teploty a například v místnosti s příliš suchým vzduchem trvá déle navodit pocit tepla. Ideální vlhkost je od 45 do 60 %. Pozor naopak i na vysokou vlhkost, při níž se rosí okna a snadno se množí plísně. 

Další články

Zobrazit všechny články